T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ESKİŞEHİR / ODUNPAZARI - Eskişehir Fatih Fen Lisesi

Haberler

May

Eskişehir Odunpazarı Halk Eğitim Merkezi müdürlüğüne bağlı olarak Okulumuz resim atölyesinde 2018-2019 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilen 'Sanat ve Tasarım alanı Yağlıboya Resim Kursu' ürünleri 24 Mayıs 2019 tarihinde '"Atilla Özer Karikatürlü Ev'de" ilçe milli eğitim müdürümüz Kürşat Önder Ceylan ve İl Milli Eğitim Müdür yardımcılarımız Ali Pehlivan ve Osman Cebeci ile şube müdürleri ve  kurum müdürlerinin katılımıyla katılımıyla sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur. Sergimiz 26 Mayıs Pazar günü 15'e kadar ziyarete açıktır.

May

9-A ve 9-C Sınıflarımız Türk Dili ve Edebiyatı Dersinde Yazdıkları Hikâye ve Senaryolarını Bir Araya Getirdiler


Okulumuz Uzman Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Cengiz ARSU yönetiminde 9-A ve 9-C sınıflarındaki öğrencilerimizle Türk Dili ve Edebiyatı dersinde yazdıkları hikâye ve senaryolarını bir araya getirdiler. Hikâyelerini bütün hikâye türlerine (Modern, Maupassant ve Çehov) ve bakış açılarına (Kahraman, İlâhi, Gözlemci) uygun olarak yazmışlardır. Ayrıca senaryolarını da okulumuz konferans salonunda sergilemişlerdir. Böylece şu kazanımların sağlanılması hedeflenmiştir:


*Konu ve temayı belirleme.


*Kişileri ve metindeki işlevlerini belirleme. 


*Olay örgüsünü ve çatışmaları belirleme.


*Mekânı ve zamanı belirleme.


*Anlatıcı ve bakış açısını belirleme.


*Plân doğrultusunda metni yazma.


*Anlatım biçimlerinden (öyküleyici, betimleyici) ve tekniklerinden (diyalog, iç konuşma) yararlanma.


*Metin tutarlılığını değerlendirme.


*Anlatım bozukluklarını düzeltme.


*Yazım ve noktalama hatalarını düzeltme.


*Öğrencilerin yazdığı hikâyelerin, yapı unsurlarının oluşturulması ve anlatım özellikleri bakımından değerlendirilmesi.


(*Hikâye ve senaryolarımız 258 sayfadan oluşmaktadır.)

May

BÜTÜN ÜMİDİMİZ GENÇLİKTEDİR
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında okulumuzda program düzenlendi. Okulumuz öğretmenlerinden Fatih İlbars, Reyhan Bilgili, Feride Turan ve Seyit Ahmet Altay'ın düzenlediği; öğrenci koordinatörlüğünü ise İbrahim Murathan Sarıçeli'nin yürüttüğü programda Atatürk'ün "bütün ümidim" dediği gençlerimiz, canlı performanslarıyla göz doldurdular. Okulumuz Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Feride Turan "Gençliğe Hitabe'nin Kavramsal Analizi" konulu bir konferans verdi. Konferansı ilgiyle dinleyen öğrenciler, Gençliğe Hitabe'nin kelime serveti ve anlam dünyasına dair farkındalıklarının arttığını ifade ettiler.
19 Mayıs Yolculuğu belgeseli, şiirler, şarkı ve türkülerle bu bayramın ruhunu bir kez daha kavrayan öğrenciler programın sonunda Kıraç'ın seslendirdiği 19 Mayıs Marşı ile coşku dolu anlar yaşadı.
Programda gönüllü görev alan öğrenciler şunlardır:
İbrahim Murathan Sarıçeli
Arda Arısoy
Atakan Öztürk
Kaan Tuncoğlu
Enes Karça Bahçe
Bilgenur Şen
Dide İlayda Gök
Ebrar Kodak
Yusuf Kerem Şahan
Ezel Naz Özçakır
Kaan Tuncel
Yunus Emre Aslan
Belgiz Tekin

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mız kutlu olsun. EFFL olarak bütün ümidimiz gençliktedir.

May

Yıl Sonu Resim ve Proje Sergimizin açılışı ESPARK AVM'de İlçe milli eğitim müdürümüz Kürşad Önder CEYLAN, okul müdürümüz Ali Rıza EZEN Resim öğretmenimiz Fatma ÖZ,Biyoloji Öğretmenimiz Hacer SARIKOÇ, İngilizce Öğretmenimiz Asuman BAŞ ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Sergide öğrencilerimiz tarafından hazırlanan 4004 TÜBİTAK projeleri, e-Twinning projeleri ve görsel sanatlar dersinde üretilen ürünler sergilendi.

May

18-19 Mayıs Tarihlerinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde tüm 12. sınıf öğrencilerimizin  ve bazı velilerimizin katılımıyla 2019 YKS Sınavı Provası gerçekleştirdik.

May

Eskişehir Fatih Fen Lisesi´nde 2018-2019 Öğretim yılının özellikle ikinci dönemi etkinliklerle dopdolu geçti.Bunlardan biri de 17 .5.2019 tarihinde Büyükşehir Belediyesi Taşbaşı Kırmızı Salon´da düzenlenen "Şiir ve Müzik Dinletisi "oldu. Otuza yakın öğrencinin görev aldığı etkinlikte yirmi şiir okunup altı müzik eseri seslendirildi. Cumhuriyet döneminin muhtelif şairlerinin şiirlerinden seçilen şiirlerin okunduğu ve anonim ya da sahibi belli müzik eserlerinin icra edildiği programa şair Mehmet Ali KALKAN ve kalabalık bir dinleyici topluluğu katıldı. Program sonunda Okul Müdürü Ali Rıza EZEN programı hazırlayan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Fazlı YILMAZ´a , Müzik Öğretmeni Seyit Ahmet ALTAY´a ve görev alan öğrencilere teşekkür etti.

May

May

Kantocu sahnelendi okulumuz tiyatro ve müzik kulübünün hazırlamış olduğu Kantocu adlı oyun Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde sahnelendi.Yoğun ilgini gösterilen oyunumuz büyük alkış aldı.

May

Farklı birçok ilden devlet ve özel fen ve anadolu liselerinin katıldığı 10-11 Mayıs 2019 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesinin düzenlediği 4. Antalya Kimya Olimpiyatlarının 1. aşamasında yapılan yazılı sınavda 10. sınıf kategorisinde öğrencilerimiz Ayşe Betül YILDIRIM 1. ve Enes Osman HOŞGÖREN 22. olmuştur. 11. sınıf kategorisinde öğrencilerimiz Işıl Su KARAKUZU 5. ve Emirhan ARIKAN 20. olmuştur. 11 Mayıs 2019 Cumartesi günü yapılan 2. oturumda Kimya Bilim, Bilgi ve Kültür Yarışmasında öğrencilerimiz Ayşe Betül YILDIRIM 1. ve Işıl Su KARAKUZU 2. olmuştur. Kimya öğretmenimiz Elif Yılmaz danışmanlığında hazırlanan okulumuz kimya olimpiyat ekibi birincilik ve ikincilik madalyalarını almışlardır. Bu gururu bize yaşatan kimya öğretmenimiz Elif YILMAZ’a, okulumuz kimya olimpiyat ekibindeki öğrencilerimize ve okul-aile işbirliğine güzel örnek teşkil eden velimiz Sebahat YILDIRIM’a teşekkür ederiz.

May

Okulumuz doğa sporları kulübü öğrencileri Coğrafya Öğretmeni Engin Sevinç liderliğinde Musaözü tabiat parkında çadır kampı gerçekleştirdiler .Okul tarihinde ilk olarak gerçekleşen  etkinlik meşe közünde kahve keyfiyle sona erdi.

May

Okulumuz öğrencilerinin ‘9 Mayıs eTwinning Günü’nü kutlamak ve okulumuzda yürütülmekte olan projelerin tanıtılması amacıyla hazırladığı eTwinning proje posterleri ve içeriklerinin ve 9. Sınıf öğrencilerinin Proje Hazırlama dersinde hazırlamış oldukları bilimsel projelerin sunumlarının yer aldığı serginin açılışı, Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Kürşad Önder Ceylan, Şube Müdürlerimiz Eyyup Araca, İbrahim Kaya, Selçuk Kalkanca ve Okul müdürlerinin katılımı ile gerçekleşti.  Projelerin hazırlanmasında emeği geçen danışman öğretmenlerimiz Hacer Sarıkoç, Fatma Öz ve Asuman Baş’a teşekkür ederiz.

May

Okulumuz 28 Dönem mezuniyet töreni Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Ferhat Kapıcı Vali Yardımcımız Sayın İsmail Soykan ve il milli eğitim müdürümüz Hakan Cırıt ve velilerimizin katılımıyla Okulumuz bahçesinde yapıldı...

May

May

  Eskişehir Fatih Fen Lisesinin düzenlediği TÜBİTAK 4006 Proje Fuarı açılışı Sanayi ve teknoloji İl Müdürü Muhammet Taha GÜVEN, İlçemiz  Şube Müdürleri  Eyyup ARACI ve Murat ECER ile Okul Müdürlerinin katılımıyla yapıldı. Bilim Fuarında stantları gezerek çalışmaları inceleyen davetliler öğrencilerden projeleriyle ilgili bilgi aldı.

May

Okulumuz satranç kulübü öğrencileri, Pazar günü Eskişehir genelinde gerçekleşen League of Legends

turnuvasında 24 takım arasında ilk 4’e girmeyi başardılar. Daha çok Üniversite takımlarının bulunduğu

turnuvada dereceye girmeyi başaran tek lise olmayı başardılar. Bu gibi başarılarımızın devamı ve

giderek artması için seneye Elektronik Sporlar Kulübünün kurulması fayda sağlayacaktır. Giderek

büyüyen ve çağımızın gerekliliklerinden olmaya başlayan elektronik sporların okulumuzda da etkin bir

spor dalı haline gelmesini istiyoruz.

Ahmet Tunay Çelik

Erdem Alp Turhal

Batuhan Kaya

Kerem Keskin

Ulaş Gülen

Takım Koçu: Zeki Töre