T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ESKİŞEHİR / ODUNPAZARI - Eskişehir Fatih Fen Lisesi

Haberler

Mrt

EFFL´DE NEVRUZ COŞKUSU

Okulumuz Nevruz Bayramı´nda geleneklerimiz hayat buldu. Günler öncesinden buğdaylar çimlendirilerek "semeni"ler yetiştirildi. 7 kuruyemiş ve tatlılardan oluşan Nevruz tabakları (yedi levin) ve el yapımı gül şerbeti hazırlandı.

Osmanlı´dan ve Türk dünyasının çeşitli bölgelerinden Nevruz Bayramı´na dair geleneklere yer verilen programda Okul Müdürü Ali Riza Ezen, öğretmen ve öğrencilerimiz çekiçle demir dövdü. Yumurta boyama yarışmasında tavus kuşu çalışmasıyla birinci olan Senih Fatih Yıldız´ı Okul Müdürü Ali Riza Ezen Nevruz tabağı (yedi levin) ile ödüllendirdi.

Engin Sevinç, Hülya Aydoğmuş ve Feride Turan´ın kutlama komisyonunda bulunduğu programda yumurta tokuşturma, yumurta taşıma, halat çekme, sandalye kapmaca yarışmalarında dereceye girenlere ödül olarak Nevruz tabakları (yedi levin) verildi. Kutlamada ayrıca tepsi ile yemiş dağıtıldı. Nevruz´u coşkuyla karşılayan öğrenciler halaylar çekip oyunlar oynadılar.

Baharın ve Türk dünyasında yeni yılın başlangıcı olan Nevruz´un iyiliklere, güzelliklere, hayra ve barışa kapı aralamasını diliyoruz.

Mrt

18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 104. yıldönümü vesilesi ile okulumuzda düzenlenen törenimizde bize bu vatanı canlarını vererek bırakan şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla yad ettik.Ruhları şad olsun.

Mrt

‘A CULTURAL HERİTAGE: POTTERY’ İSİMLİ  E-TWİNNİNG PROJEMİZ İÇİN ANADOLU ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ SERAMİK BÖLÜMÜNÜ ZİYARET ETTİK

E-twinning projemiz ‘A Cultural Heritage: Pottery’  için proje koordinatörlerimiz Fatma Öz ve Asuman Baş danışmanlığında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nü ziyaret ettik. Okulumuz öğrencilerinden Öykü Özdemir ve Melis Hazal Peraşan,  Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Başkanı Doç.Dr. Ezgi Hakan Verdu Martinez ile röportaj yaptı.  Okulumuz 10A sınıfı öğrencilerinden Ece Töre ve Tuana Özdaş Doktor Öğretim Üyesi Cemalettin Sevim ile atölye incelemesi ve röportaj gerçekleştirdi.

Ayrıca  08.03.2019 tarihinde öğrencilerimiz Öykü Özdemir ve Melis Hazal Peraşan ,  Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi sergi salonunda yer alan’ 8 Mart Dünya İşçi ve Emekçi Kadınlar Günü ‘ sergisini ziyaret ettiler.

Bu çalışmalar esnasında öğrencilerimize yardımcı olan velilerimiz; Sayın Prof. Dr Fikret Uçar’a, Sayın Ayten Ersoy’a,  Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Başkanı Sayın Doç.Dr. Ezgi Hakan Verdu Martinez ve Doktor Öğretim Üyesi Sayın Cemalettin Sevim’e teşekkürü bir borç biliriz.

Mrt

EFFL 2019 ULUSLARARASI PERİYODİK TABLO YILINI KUTLUYOR(IYPT 2019)

Birleşmiş Milletler, Avrupa Kimyasal ve Moleküler Bilimler Derneği (EuCheMS) ve Uluslararası Teorik ve Uygulamalı Kimya Birliği(IUPAC) tarafından 2019 yılı Uluslararası Periyodik Tablo yılı ilan edilmiştir.

2019 yılı, Mendeleyev´in tabloyu ilk olarak yapışının 150. yıldönümüdür. Ayrıca IUPAC´ın kuruluşunun 100. yıldönümü ile örtüşmektedir.

Eskişehir Fatih Fen Lisesinde proje kapsamında Uluslararası Periyodik Tablo yılı kutlama etkinliği düzenlendi. Kimya öğretmeni Elif Yılmaz koordinatörlüğünde yürütülen proje kapsamında öğrencilerin özgün ve eğlenceli tasarımlarından oluşan periyodik tablolar sergilendi. Okul spor salonu duvarına periyodik tablo çizen öğrenciler periyodik tablo oyunları da tasarladılar. Ayrıca "Bir element olmak isterseniz hangi element olurdunuz? Niçin?" soruları yönelterek kısa film hazırlamışlardır. 

Proje sergisini İl Millî Eğitim Müdürlüğünden Müdür Yardımcısı Muhıttin Adıyaman ve Şube Müdürleri Ali Osman Yalçın  ve Ahmet Karapınar ile Odunpazarı İlçe Mili Eğitim Müdürlüğünden şube Müdürü Yusuf Yılmaz., çok sayıda okul müdürü, öğretmen ve öğrenci ziyaret ettiler.

Mrt

AB PROJEMİZ İÇİN POLONYA´DA ROBOTİK ATÖLYESİNDEYİZ
Okulumuz Avrupa Birliği Erasmus+ Okul Eğitimi projemiz kapsamında robotik atölye çalışması için okulumuz öğretmenleri Asuman Baş, Feride Turan ve İsmail Topkaya rehberliğinde öğrencilerimiz Fatih Çakır, Emre Hayatoğlu, Bahri Barış Kayan, Mercan Yıldırım ve Berke Can Göktaş Polonya´dalar. İlk gün katılımcı okulların öğrencileri, robotik çalışmalar hakkında teorik bilgiler içeren sunumlar gerçekleştirdiler. Okulumuz öğrencileri ise teorik bilgilerin yanı sıra EFFL´nin robotik uygulama örneklerini de arkadaşlarına sundular. Tarihî bir okul olan Ogolnoksztalcace Lisesinin ev sahipliğinde düzenlenen atölye çalışması için biri öğretmenlerden oluşan toplam 6 uluslararası takım oluşturuldu. Bütün takımlar kendi robotlarını tasarlayarak Perşembe günü düzenlenecek yarışmaya hazırlandılar. Ülkemizi başarıyla temsil eden öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.

VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİMİZİ ZİYARET ETTİK
Okulumuz Avrupa Birliği Erasmus+ Okul Eğitimi projemiz kapsamında robotik atölye çalışması için okulumuz öğretmenleri Asuman Baş, Feride Turan ve İsmail Topkaya rehberliğinde öğrencilerimiz Fatih Çakır, Emre Hayatoğlu, Bahri Barış Kayan, Mercan Yıldırım ve Berke Can Göktaş Polonya´ya gittiler. 9 Mart 2019 Cumartesi günü saat 14-15 arası Sayın Büyükelçi Tunç Üğdül Beyefendi, robot tasarlama ve programlama atölye çalışmasından dönen proje heyetimizi
Kançılarya’da kabul ettiler. Hafta sonu olmasına rağmen proje ekibimizle ilgilenen Sayın Büyükelçimiz, görev yaptığı ülkelerle ilgili deneyimlerine yönelik öğrencilerin sorduğu soruları yanıtladı ve onlara tavsiyelerde bulundu. Proje heyetimizi kabul ederek bizleri onurlandıran Sayın Büyükelçi´ye EFFL ailesi olarak şükranlarımızı sunarız...

Mrt

Kız Voleybol takımımız grubunda oynadığı üç maçın ikisini kazanarak Voleybol B-Genç kızlar  il şampiyonasında yarı finale kalmayı başardı..Yarı final maçımız 15.03.2019 saat  10:00 da Gelişim  Koleji ile Yenikent spor salonunda..

Mrt

12 Mart İstiklal Marşı´nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma günü kapsamında Uzman Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz Cengiz ARSU ve müzik öğretmenimiz Seyit Ahmet ALTAY´ın hazırladığı bir etkinlik gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan tören öğrencilerimizin okuduğu şiir ve yazılarla devam ederken Mehmet Akif Ersoy´un hayatını ve İstiklal Marşını yazım sürecini anlatan bir video izlendi. 

Mrt

Mrt

Dünya Havacı Kadınlar haftası kapsamında TEI  tesislerinde etkinlik programına felsefe öğretmeni  Hülya Aydoğmuş ve 10 kız öğrenciyle katıldık.  Program doğrultusunda yapılan bilgi yarışmasında Tuana Özdaş ve Ayşe Betül Yıldırım adlı  öğrencilerimiz 1. olmuş ve öğretmenler arasında değerlendirmede Öğretmenimiz Hülya Aydoğmuş´a ödül verilmiştir.

Mrt

Mrt

Mrt

Okulumuz doğa sporları kulübü öğrencileri Engin Sevinç liderliğinde Seyitgazi –Yazılıkaya bölgesine gezi düzenledi. Yorucu ama eğlenceli geçen gezi ´´en kısa sürede bir daha´´ sloganı ile tamamlandı

Mrt

Okulumuza gelerek öğrencilerimizle bir araya gelen Eskişehirspor Teknik direktörümüz Fuat Çapa ,90+3 program yapımcısı Murat Dağtekin ve Eskişehirsporlu futbolcularımız Sezgin Coşkun Mehmet Özcan ve İbrahim sissoko ya teşekkür eder kendilerine başarılar dileriz.

Mrt

Şbt

11/D sınıfı öğrencimiz Deniz Barış Çatal 7-9 Şubat arasında katıldığı DitalMUN etkinliğinde Liderler Zirvesinde rol alarak "En iyi Delege" ödülünü almaya hak kazanmıştır.

 

Okulumuz ögrencisi Deniz Barış Çatal 7-9 Şubat 2019 tarihlerinde Antalya Bilim Üniversitesinede düzenenlen Türkiye´nin dört bir yanından katılım sağlanan DitalMUN konferansında Liderler Zirvesi komitesinde İsmet İnönü rolüyle okulumuzu en iyi şekilde temsil ederek "En İyi Delege" ödülünü almaya hak kazanmıştır. Komitede liderlerin fikirleri tartışılmış, yeni çıkarımlar ve kazanımlar elde edilmiştir. Bu başarısından ötürü öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.